Bulgaristan Üniversiteleri

universiteleri bulgaristan

 

Bulgaristan Üniversiteleri belki dünya sırlamasında gerektiği yerde değil ama ülkemiz üniversiteleri de uzun yıllardır Bulgar üniversitelerinin sadece bir tık önünde yer alıyor. Onlarda ülkemizin en önemli ve büyük üniversiteleri olmaları nedeniyledir. kendi ülkesinde verdiği eğitim ekonomik ve sosyal gelişmelere sonucunda 2007 de Avrupa birliğine giren ülkede bu tarihten itibaren artan eğitim faaliyetleri ile ülke açısından tarım ve ekili dikili alanda da o denli gelişme göstermiştir. daha çok eğitilme saplana ilerleme de ekonominin rayına konulması ile son yıllarda farklı alanlara yatırım yapılmasına neden olmaktadır. bu açıdan ülke ve Milet dayanışması örneği göstermiş ve meyvelerini yemeye başlamıştır.

Bulgaristan Üniversiteleri eğitim dili olarak farklılık göstermekte fakat genelde Bulgarca ve İngilizce ağırlıkta okutulan diller arasındadır. Fransızca ve Almanca eğitim veren bölümlerinde yer aldığı ülke üniversitelerinde alanında tecrübeli bir çok eğitmen bulunmaktadır. Bu açıdan tam bir Avrupa üniversitesi rolünde yer alması da bölgede eğitim açısından önemli bir noktadadır. eğitim ve ülke tanıtımına verdiği büyük önemle tanınan ülke üniversiteleri Avrupa dan aldığı destek ve bilgi ile ülkesine yol gösterme amacında yer almaktadır. Bu anlamda üstüne yüklenen görev ve yetkiler ışığında ülke için gerekli bilimsel çalışmalar ile tıp alanında yapılan çalışmalar aynı zamanda ilerlemektedir. Çok sayıda yer alan üniversitesi ile birçok eğitim imkanı sunmaktadır.

Bulgaristan Üniversiteleri ülkemize yakın olan bir ülke olması ve sınır açısından sınır kapısı ile bağlantı kurulması da ticaret yapılmakta olduğunu gösterir. bu açıdan birçok kez çalışma yapılan sınır kapıları ile öğrenci giriş çıkışları sağlıklı yapılabilmektedir. kara yolu için geçerli olan bu yol havayolu ile çok kısa güzel bir şekilde yapılmaktadır. daha çok ticaret ve kaynaşma içinde yapılan üniversite açılışlarına her iki ülkeden misafir olunmaktadır. karşılıklı anlayış ve bilgi alış verişi inde yapılan dostane işler ile Türk öğrenciler için de ikinci yurt konumunda yer almaktadır. Bulgaristan üniversiteleri öğrenci ile bilgi seviyesini de göstermek temel amaç olmuştur.

Ülkemizde yer alan okuma imkânları ve üniversiteye yerleşme olasılığı arsında yer alan lise öğrencileri açısından son derece önemli ayları geride bırakıp 3 saat verdiğimiz bir sınav salonunda hayatımıza doğrudan etki yapacak tercihler ile karşı karşıya kalmak insanı huzursuz ettiği kadar da korkutmaktadır. Çünkü karşımızda duran ne bir dağ ne de bir canavar. fakat her nedense bunlar kadar etkili olan soruların yer alığı 3 saat ve sonuç herkes açısından aynı etkiye neden olmamaktadır. Bulgaristan Üniversiteleri taban puanları uygulamasının olmaması da bu süreçten yaralı çıkan ve sığınacak liman arayanlar için ideal bir yerdir.

1 Ocak 2007 de Avrupa birliğine tam üye olmasından sonra ülke her alanda gelişmeye bağlı olarak eğitim alanında da gelişmesine devam etmiştir. avrupa da birçok kişiye eğitim veren ve Bulgaristan ın birçok eğitim dünyasında eğitmenler kazandıran ili olan Sofya da bu anlamda birçok farklı kişiye eğitim sunmuştur. Özellikle üniversite anlamında ülkede bir puan uygulaması olmaması da burayı cazip haline getirmiştir. Liseden mezun olan ve ülkemizde okuma şansı bulamayan Türk öğrenciler için bir cazibe şehri olmuştur. Bu anlamda Sofya teknik üniversitesi taban puanları olmaması da eğitim görmek isteyenlere belirleyici etken rol oynamıştır.

 

Sofya üniversitesi fiyatları ülkemize göre daha aşağıda olması nedendir bilinmez ama bizden daha iyi eğitim verdikleri özelliklede Sofya ve plovdiv de verilen tıp eğitimleri ile bizi geride bıraktıkları bir gerçek. Bu anlamda da geçmişte arklı kültürlerin etkisinde farklı eğitim modellerinin uygulanması da eğitim alanında yapılan büyük adımlara temel olmuş ve ülke gelişmesine direk olarak etki etmiştir. Her anlamda ülkede gelişimine devam eden ve uyguladığı fiyatlar ile de herkes tarafından kolayca ödenebilen harç ücretleri ile her açıdan takdir edilmeli. Ayrıca ülkenin yerleşik halkı da gelen Türk öğrencilere kendinden gibi sahip çıkarak arada var olan geçmişe atıfta bulunması da önemlidir.